Bc. Gabriela Čurdová

Kontakt

Nutriční poradenství
Bc. Gabriela Čurdová
IČ: 88279740

Poliklinika
Tovačovského Sady 78
676 02, Moravské Budějovice

info@nutricni-poradenstvi.com

Tel.: +420 774 19 19 16

Mapa

Články

V dnešním pokračování se budeme zabývat jahodami. Tento druh ovoce má velmi prospěšný vliv na lidské zdraví a to díky jejímu složení. Pokud se zaměříme na složky v tomto ovoci, tak zjistíme, že je pro nás výrazným zdrojem vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a organických sloučenin. Jahody jsou výrazným zdrojem tekutin, protože obsahují přes 90% vody, jsou zároveň i vhodné pro různé typy diet a to pro jejich nízkou kalorickou hodnotu 37 kcal. Hubnutí podporuje lehce stravitelná rozpustná vláknina a nižší množství využitelných sacharidů (4,9%).

V dnešním pokračování se budeme zabývat jahodami. Tento druh ovoce má velmi prospěšný vliv na lidské zdraví a to díky jejímu složení. Pokud se zaměříme na složky v tomto ovoci, tak zjistíme, že je pro nás výrazným zdrojem vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a organických sloučenin. Jahody jsou výrazným zdrojem tekutin, protože obsahují přes 90% vody, jsou zároveň i vhodné pro různé typy diet a to pro jejich nízkou kalorickou hodnotu 37 kcal.

Hubnutí podporuje lehce stravitelná rozpustná vláknina a nižší množství využitelných sacharidů (4,9%). Z vitamínů obsahuje velké množství vit. C (kyseliny Askorbové), který posiluje imunitní systém, preventivně chrání cévy, podporuje vstřebávání železa a tím předchází chudokrevnosti, je potřebný pro metabolismus aminokyselin, chrání buňky a podporuje růst, jak jsem již uvedla u citronu.Dále pak vitamíny A, B a E. Tyto zmiňované vitamíny působí jako silné antioxidanty proti kyslíkovým radikálům. Vit. A (retinol) je důležitý pro růst a vývoj kostí, ovlivňuje proces vidění, imunitu a má vliv na tvorbu a dozrávání spermií. Konkrétně vit. B6 (pyridoxin) je pro lidský organismus důležitý, jelikož podporuje metabolické procesy v těle, funkce nervového systému a tvorbu protilátek a hemoglobinu. Vit. E (tokoferol) posiluje imunitní systém a zlepšuje hojení ran. Dá se doporučit pro sportovce, jelikož zlepšuje zásobování kyslíkem a chrání proti riziku zranění vazivových tkání. Ve zvýšeném množství se v jahodách vyskytují minerální látky a stopové prvky jako zinek, draslík, vápník, železo a fosfor. Tyto látky podporují krvetvorbu v pohlavních orgánech, tudíž podporují sexuální výkonnost, tvorbu testosteronu a aktivaci spermií. Působí preventivně proti vzniku žlučových a močových kamenů. Organické kyseliny např. E236, E296, E300 vyskytující se v jahodách způsobují charakteristickou chuť a vůni, avšak konzumací kyselejších jahod se může zapříčinit spuštění pseudoalergické reakce především formou kopřivky. Tato zmiňovaná éčka jsou důkazem toho, že ne všechna jsou umělého původu, což velmi rozšířeným mýtem. Další velmi důležitou složkou jahod je kyselina ellagová, která působí preventivně proti různým druhům rakoviny. Pozitivních a ochranných účinků jahod lze dosáhnout již při konzumaci tří porcí (7ks= 1 porce) v jednom dni. 

Uveřejněno dne 27. 2. 2014

JAHODY

http://tn.nova.cz/zpravy/na-vasi-strane/jahoda-jsou-zdrave-plne-vitaminu...