Bc. Gabriela Čurdová

Kontakt

Nutriční poradenství
Bc. Gabriela Čurdová
IČ: 88279740

Poliklinika
Tovačovského Sady 78
676 02, Moravské Budějovice

info@nutricni-poradenstvi.com

Tel.: +420 774 19 19 16

Mapa

Články

Citron je jedna z námi analyzovaných potravin, obsahuje polyfenoly, vlákninu, vitamíny, minerální látky, karotenoidy a stopové množství mastných kyselin. Po chemickém rozštěpení . . .

Kiwi jedno z mnoha druhů exotického ovoce je součástí snad  každé domácnosti. Tento druh ovoce jak málo kdo ví, má velkou řadu důležitých složek. Obsahuje totiž velké množství vitamínů, stopových prvků a vlákninu. Konzumací jedno kusu kiwi denně pokrýváme více jak denní doporučenou dávku vit. C. Vitamín C neboli kyselina askorbová má blahodárný účinek na naši imunitu, v kombinaci s hořčíkem podporuje látkovou výměnu, a tím posiluje stěny kapilár a tepen.

Vitamín E společně s vit. C jsou velmi silné antioxidanty, tudíž podporují zlepšení tvorby hormonů pro dobrou náladu a tím zlepšují zvládání stresových období. V tomto ovoci je značné množství mědi a v kombinaci s kyselinou askorbovou podporují vstřebávání železa ve střevech. Díky vyššímu množství draslíku a nižším hodnotám sodíku přispívá kiwi k prevenci vysokého krevního tlaku. Pravidelnou konzumací pomáhá při krvácení z dásní a předchází paradentóze. Málo se však ví, že kiwi má antirevmatické účinky, a proto pokud do denního jídelníčku zařadíme 3ks kiwi denně, můžeme těmto problémům předcházet. I přes zvýšenou konzumaci se nemusíme bát přírůstku na váze, protože je jen velmi málo kalorické, obsahuje 50 kcal, a proto lze doporučit při redukčních dietách. Značný obsah rozpustné vlákniny (3%) nám podporuje snižovat cholesterol, zlepšuje činnost střev, zabraňuje zácpě a působí jako prevence proti rakovině. Betakaroten s luteinem prospívají pro zdraví našich očí.  Pro ženy které se snaží nebo jsou již těhotné, je kiwi výborným zdrojem kyseliny listové, která předchází riziku výskytu poruch nervového systému u novorozenců. Kiwi jako takové tedy můžeme doporučit všem věkovým kategoriím i aktivním sportovcům, protože dle studie na pekingské univerzitě byla prokázána vyšší výkonost oproti druhé sledované skupině, která jej ve svém jídelníčku neměla.

Uveřejněno dne 7. 3. 2014

Kiwi

http://tn.nova.cz/zpravy/na-vasi-strane/kiwi-pod-drobnohledem-zeleny-zaz...