Bc. Gabriela Čurdová

Články

Kiwi jedno z mnoha druhů exotického ovoce je součástí snad  každé domácnosti. Tento druh ovoce jak málo kdo ví, má velkou řadu důležitých složek. Obsahuje totiž velké množství vitamínů, stopových prvků a vlákninu. Konzumací jedno kusu kiwi denně pokrýváme více jak denní doporučenou dávku vit. C. Vitamín C neboli kyselina askorbová má blahodárný účinek na naši imunitu, v kombinaci s hořčíkem podporuje látkovou výměnu, a tím posiluje stěny kapilár a tepen.

Ve výše uvedené tabulce od Jamese Kennedyho je ukázáno že, i borůvka je přirozeného chemického neboli přírodního původu. Obsah éček různých kyselin nemusí  vůbec znamenat, že tyto složky jsou z uměle vytvořeních složek. Borůvka jako taková má velmi důležité složení polyfenolů, mikronutrientů a vlákniny. To, že obsahuje 84% vody nikoho nepřekvapí, ale velké množství obsažených éček už ano.  E460 neboli vláknina (2%) je pro nás nezbytnou složkou, kterou musíme doplňovat každý den, kvůli předcházení rakovině tlustého střeva či udržování normálních hodnot cholesterolu. E460 pozitivně ovlivňuje diabetes II. typu, zácpu, nadváhu a pomáhá předcházet obezitě. E300 kyselina L-askorbová neboli vitamín C má velký zdravotní význam na imunitní sytém, preventivně chrání před vznikem ischemické chorobě srdeční, osteoporózy  a rakovinových onemocnění.  Dalším zastoupením mikronutrientů je vit. B1 a kyselina listová. Vitamín B1 (niacin) je nezbytně důležitý pro správnou funkci nervového systému a kyselina listová musí být zvýšeně dodávaná těhotným ženám. Díky borůvkám můžeme předcházet a snižovat rizika výskytu poruch nervového systému u novorozenců.  Zbylá přírodní éčka nám způsobují různé zbarvení a příchuť. Tato tabulka nám jasně dokazuje, že se nemusíme obávat všech éček.

V dnešním pokračování se budeme zabývat jahodami. Tento druh ovoce má velmi prospěšný vliv na lidské zdraví a to díky jejímu složení. Pokud se zaměříme na složky v tomto ovoci, tak zjistíme, že je pro nás výrazným zdrojem vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a organických sloučenin. Jahody jsou výrazným zdrojem tekutin, protože obsahují přes 90% vody, jsou zároveň i vhodné pro různé typy diet a to pro jejich nízkou kalorickou hodnotu 37 kcal.

TN.CZCitron je jedna z námi analyzovaných potravin, obsahuje polyfenoly, vlákninu, vitamíny, minerální látky, karotenoidy a stopové množství mastných kyselin. Po chemickém rozštěpení polyfenolů nám vznikají flavonoidy např.: Rutin, který nám v organismu působí jako důležitý antioxidant a vytváří v citronu jeho charakteristické žluté zabarvení. Další důležitou složkou po vodě v citronu je vláknina, jež je zastoupena 4,7%. Pektiny, rozpustná vláknina ve vodě nám v těle prospívá svými účinky na snižování hladiny cholesterolu v krvi a dále má i ochranný charakter před rakovinou tlustého střeva. Dále je výborným zdrojem vitamínu C (kyseliny Askorbové), který posiluje imunitní systém, podporuje vstřebání železa a tím předchází chudokrevnosti, je potřebný pro metabolismus aminokyselin, chrání buňky a podporuje růst. Pro docílení vysokého obsahu vit.